11358830_10153124055542562_1521407634_n

Uudet suunnistuskengät, melkein jo suon omat!

Louna-Jukolaan 13. kesäkuuta starttaava joukkueemme on treenannut viime viikot ahkerasti ja kisafiilis alkaa olla jo korkealla! Onnistuneet suoritukset, varsinkin haastavilla radoilla ovat nostaneet mukavasti itsevarmuutta ja hommassa alkaa ollakin jo tekemisen meininkiä 😉 

Hirvivaara!

Lähestyvän Jukolan voi myös aistia jo viikkorasteilla, joissa vastaan on tullut mm. saksalaisia ja ranskalaisia suunnistajia. Viime torstaina kisavarusteita käytiin puolestaan ajamassa sisään Sauvossa, jossa maasto oli paikoitellen suota sanan todellisessa merkityksessä. Suolle olivat jäädä niin uudet suunnistuskentät kuin kompassi, joka kiitos kanssasuunnistajien myöhemmin löytyikin… 

Suuremman ihmetyksen kuitenkin aiheuttivat alueella seurana juosseet lukuisat hirvet ja niiden vasat. On se hirvi ISO kaveri, kun ihan vierestä mennä jolkottaa. Siinä sitä välillä tuijotettiin silmästä silmään ja pohdittiin, että mihin suuntaan menoa jatkettaisiin… huisia!

Enää muutama päivä ja sitten se alkaa. Luvassa 7 osuutta ja kaikkiaan 86 kilometria suunnistusta! Seurana yli 18.000 kilpailijaa. 

Tämän vuoden Jukolassa puitteet ovat katsojillekin varmasti historian parhaat, joten toivotamme kaikki lämpimästi tervetulleeksi seuraamaan vuoden suurinta urheilukilpailua. Turusta ja Helsingistä kisapaikalle pääsee vaivattomasti Åbussilla

Peukut pystyyn, toivottavasti Jukolassa nähdään! 🙂

Hula – terveellinen välipala

Vielä näin harjoittelukauden lopulla saimme ilon tutustua joukkueemme sponsorin, Func Foodin, uusiin Hula-tuotemerkin tuotteisiin. Herkulliset Hula välipalasekoitukset ja -patukat ovat luonnollinen ja terveellinen tapa nitistää orastava nälkä, ravita kehoa ja mieltä tai ihan vain nauttia napostelusta.

Hula-tuotteita voit ostaa Jukolan ajan myyntiteltaltamme ja luonnollisesti myös verkkokaupastamme!

Hula